Praktické informace Thajsko
1. Základní informace
Hlavní město: Bangkok
Rozloha: 513 115 km² (49. na světě) z toho 0,4 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Doi Inthanon (2 576 m n. m.)
Obyvatelstvo: 68 414 135 obyvatel
Jazyk: thajština
Měna: baht [Bát] (THB)
Časové pásmo : +6
Státní zřízení: konstituční monarchie spravovaná vojenskou juntou
Náboženství: buddhismus 94,6 %, muslimské 4,6 %, křesťanství 0.7 %, jiné 0.1 % (2000)
Thajsko leží v části jihovýchodní Asie a rozprostírá se na rozloze 513 tis. km2, má cca. 60 milionů obyvatel. Většina obyvatel žije v Bangkoku a centrální nížinné části, která je úrodná a protéká zde velké množství vodních toků.
Thajsko na rozdíl od ostatních zemí nebylo nikdy v područí žádné evropské země a od roku 1932 se stalo konstituční monarchií. V roce 2016 zemřel král Ráma IX,. Současným králem je od 1.12.2016 Ráma X.,Wachiralongkon Bodinthrathepphayawarangkun. Ráma je vtělením boha Višnu, proto král je dle titulu živým vtělením boha Višnu, a proto je jeho osoba absolutně nedotknutelná.
Thajsko je obklopeno čtyřmi zeměmi – na severozápadě Myanmar (dříve Barma), na severovýchodě Laos, na východě Kambodža a na jihu Malajsie.
Hlavním městem je Bangkok, který je právem nazýván „městem andělů“, další významná města – Chiang Mai, Sukhothai, Ayutthaya, Nakhom Ratchasima neboli Khoral a další.
Na většině území se rozprostírá nížina, pouze na severu a jihu je země mírně hornatá. Pro jih jsou charakteristické bizarní skalní útesy vápencovitého složení vystupující z moře takzvané magoty. Vzdálenost od severu k jihu měří 1500 km.
Hlavní náboženství země je théraváda – nejstarší škola buddhismu, dále pak islám, hinduismus, animismus. Devadesát procent obyvatel jsou buddhisté.
Thajsko je země monzunových dešťů s tropickým podnebím. Pěstuje se zde hlavně rýže, které Thajci přikládají i duchovní význam.
Thajci pravděpodobně přišli z jižní Číny, ale thajština je naprosto odlišná od čínštiny. Také thajské písmo pocházející z khmerského má jiný charakter.
Barvy thajské vlajky jsou červená, bílá a modrá. Červená barva symbolizuje národ, bílá buddhismus a modrá království.
Thajsko je kulturní zemí s pohnutou historií, kde lze nalézt plno nádherných památek, krásnou přírodu a usměvavé lidi. Je pro něj typické thajské divadlo a hudba, box i výborná kuchyně. Je to přívětivá země mnoha svátků a oslav.
2. Cestovní doklad
Je potřeba vlastnit cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po Vašem návratu do ČR.
3. Turistická víza
Pro vstup a pobyt na území Thajského království občané ČR nepotřebují do 30 dnů za účelem turistiky víza.
4. Platební karty, měna
Většina dobrých hotelů vám peníze za měnu Thajska vymění, ale v horším kurzu. Síť bank je poměrně velice hustá a síť směnáren zejména v turistických centrech ještě hustší. Většinou se doporučuje vyměnit si základní potřebnou částku ve směnárně na letišti a pak měnit průběžně. Bankomatů najdete po Thajsku výrazně více než v Čechách a výběr z kreditní karty se jeví zřejmě jako nejjednodušší a nejvýhodnější. Pozor, akceptují ale jen mezinárodní platební karty. Bankomaty bývají zřetelně označeny nápisem ATM.
Thajská měna se jmenuje baht (vyslov: “bát”), zkratka je THB (zavádějící anglická transkripce “baht”). Dříve souběžně obíhala celá řada různých emisí bankovek. Mince obíhají v hodnotě 1, 5 a 10 THB. Thajský bát se dále dělí na méně běžné drobné mince v hodnotě 25 a 50 satang. 1 THB = 100 satang. Cestovní šeky jsou standardně akceptovány.
5. Ceny
Orientační ceny v THB:
- balená voda: 13
- káva: 20
- jídlo ve stánku na ulici: 50 a více
- jídlo v běžné restauraci: 100 a více
- jídlo v luxusní restauraci: 1000
- pizza: 250
- pivo v restauraci: 80 – 120
- pohled: 5
- půjčení automobilu na den: 1000 – 2000
6. Celní předpisy
V Thajsku je pro bezcelní dovoz alkoholických nápojů a cigaret pro vlastní spotřebu stanoven limit činící 1 litr alkoholického nápoje a 200 kusů cigaret na osobu. Dodržování těchto limitů je důsledně vymáháno. Při jejich překročení je požadována značná pokuta (např. při 5-10 krabičkách cigaret může snadno překročit 10 000,- Kč) a dotčené zboží je zabaveno v plném rozsahu (tj. nikoli pouze nad uvedeným limitem). Pokuta je splatná okamžitě a při jejím nezaplacení hrozí zadržení policií a případně až nepodmíněný trest odnětí svobody. Tato pokuta je vymáhána i v případě, kdy je osobní kvóta překročena v důsledku držení alkoholu či cigaret přepravovaných pro spotřebu ostatních, společně cestujících osob.
7. Dovoz hotovosti
Pro dovoz a vývoz cizích měn neexistují žádná omezení. Šeky a směnky však musejí být vyměněny v bance do 15 dnů po příletu do země. Při vývozu thajské měny platí, že maximální částka nesmí přesáhnout 50.000,- THB, a v případě cesty do sousedních států 500.000,- THB.
8. Bezpečnost
Málokde na světě se budete cítit tak bezpečně a příjemně jako v Thajsku. Thajská vláda velice bedlivě dbá na to, aby se tak každý turista cítil a rád se sem vracel. Kriminalita zde samozřejmě existuje jako v každém státě, ale pokud se budete chovat jako slušný člověk, nic se Vám nestane. V turistických centrech je však lepší si na své věci dávat pozor. Stejně tak je dobré si pečlivě zkontrolovat svá zavazadla před odletem domů, zda tam někdo v nestřeženém okamžiku něco nestrčil. Ve velkých městech u turistických památek, na nádražích a na dalších místech, kde se pohybují překupníci a různí dohazovači, je riziko napadení a okradení vyšší, dávejte pozor na své věci a zbytečně neukazujte na odiv sumy peněz a jiné cennosti.
Při příletu do Thajska je každý turista informován o tom, že drogy jsou zde zakázané. Pokud toto nerespektuje, nedá se nic dělat, musí se smířit s tresty ve výši několika desítek let, až doživotí. Přestože jsou zde drogy zejména ve formě amfetaminových (a podobných) pilulek velice rozšířené (téměř výhradně pochází ze sousední Barmy), normální turista, pokud je záměrně nehledá, se s nimi nesetká.
9. Důležitá telefonní čísla
Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) – 1155 (bezplatně)
Policie – 191 (bezplatně)
První pomoc – 2551133-6
10. Zdraví
Pokud budete zachovávat několik základních pravidel stravování – v podstatě zcela stejných jako doma, tak se Vám nemůže nic stát. Voda je všude chemicky upravovaná a velice levná pitná voda je k dostání na každém kroku. Když každý den vypijete malou dávku alkoholu, nemůžete nic zkazit. Paradoxně, nejčastější tropickou chorobou, která turistu v Thajsku postihne, je angína, nachlazení a zánět středního ucha z ledové klimatizace a častého střídání tropického prostředí venku a podchlazených budov.
11. Očkování
Thajsko nevyžaduje žádná očkování. Když ale navštívíte Hygienickou stanici s tímto dotazem, budou Vás nutit k celé sérii dost drahých očkování. Pokud jedete na normální turistický zájezd, klidně na něj zapomeňte. Pokud jedete na vlastní pěst, nic s ním nezkazíte, protože žloutenku a tyfus dostanete stejně “snadno” v Čechách. No a proti tetanu je snad očkovaný každý. Stejně tak Vás budou doktoři nutit k pořízení spousty antimalarik a jejich užívání. Co Vám ovšem jistě zapomenou připomenout je, že neodůvodněné preventivní pojídání antimalarik je zdraví více nebezpečné, než vlastní malárie. Zdravotní a nákazová situace po tsunami je naprosto normální a žádné epidemie se nikdy nevyskytly.
12. Léky
Pokud máte s sebou osobní léky na předpis, správně byste měli mít kopii receptu přeloženého do angličtiny nebo dopis v angličtině od vašeho lékaře potvrzující, že se tímto lékem léčíte. Zároveň mějte léky v originálním balení, na kterém bude napsáno vaše jméno.
13. Cestovní zavazadla
Ideálním zavazadlem je kufr či cestovní taška a k tomu příruční tašku či batůžek na denní výlety.
14. Co si zabalit sebou
Je vhodné mít sebou volné a lehké oblečení z přírodních materiálů. Nezapomeňte, že do chrámů lze vstupovat jen ve vhodném oblečení, to znamená přinejmenším zahalená ramena a kolena. Důležitým vybavením jsou kvalitní boty a lehká bunda do deště.
Spáleniny od slunce mohou vzniknout velmi rychle, i když je zrovna zataženo. Používejte proto silný ochranný krém proti slunci.(faktor 30) Venku noste klobouk a sluneční brýle. Vyhýbejte se opalování mezi 11 a 14 hodinou. V mnoha oblastech Thajska je během celého roku velmi vlhko a horko, proto je velmi důležité dodržovat pitný režim.
Opalování bez vrchního dílu plavek je považováno za velmi neslušné.
15. Počasí
Nejvhodnější doba pro pobyt v Thajsku jsou zimní měsíce mezi listopadem a březnem. Od dubna do května bývá v Thajsku nesnesitelné vedro a období dešťů od června do října je dost nepředvídatelné a často prší i několikrát denně.
16. Stravování
Thajská kuchyně je světově proslulá svými ostrými jídly. Je to samozřejmě pravda, ale patří to zároveň i mezi ustálené omyly. Chuťové spektrum thajské kuchyně je nesmírně rozmanité, a pokud budete chvíli “zkoumat” a Váš jazyk to přežije, najdete mezi feferonkami i řadu dalších charakteristických příchutí thajské kuchyně, jejichž původcem je několik nepostradatelných ingrediencí: citronela, bazalka, koriandr, galangal, chilli, česnek, limetková šťáva, kokosové mléko a fermentovaná rybí omáčka. Řada návštěvníků Thajska se ovšem hlavně díky naprosto neopodstatněným hygienickým obavám připravuje o jeden z nejfantastičtějších kulinářských zážitků a stravuje se v “kamenných” restauracích různými nemastnými a neslanými (a také notně dražšími) napodobeninami evropských jídel. V nejhorším možném případě se uchýlí k “jistotě” Mc Donalds a podobných sítí, které jako houby po dešti zamořují i Thajsko.
Nezapomínejte na to, že jídlo je tu společenskou událostí a evropské způsoby stravování jsou pro většinu Thajců naprosto nepochopitelné. Platí tu jedno krásné úsloví: “Ty chceš jíst sám? – ty jsi blázen. Ty chceš spát sám? – ty jsi nemocný…”
- Pad Thaj – smažené nudle s vejcem, ořísky a limetkou
- Tom Yam (kaj,kung,mů,talé – kuřecí, krevety, vepřové, mořské plody) – pálivá polévka, jedno z TOP thajských jídel
- Kcháu pad (kai,kung,mů,talé – kuřecí, krevety, vepřové, mořské plody) – smažená rýže
- Som Tam – pálivý papájový salát
- Kéng kchíjou ván kaj – Zelené kari s kuřecím masem
- Kaj pad med mamuang – kuřecí maso s oříšky kešu a rýží
- Láb kaj – rýže s kuřecím masem a mátovými lístky
- Jam talé – pálivý salát s mořskými plody
17. Časový posun
Časový posun je 5 hodin (v létě) nebo 6 hodin (v zimě) plus. Thajsko nepoužívá letní a zimní čas.
18. Elektrické napětí
Do elektrických zásuvek není potřeba adaptér, jen ve výjimečných případech. Proud je na 220-230V.
19. Internet, mezinárodní hovory
V hotelech je běžně wifi zdarma k dispozici.
Mezinárodní přečíslí je 0066. Mobilní síť je na dobré úrovni. Pokud máte aktivovaný roaming, bude váš mobilní telefon fungovat bez problémů.
20. Doporučené kapesné
Na výlety cca 150 Eur/osoba, na jídlo a pití cca 300 Eur/osoba.
21. Klimatizace
Klimatizace je součástí luxusnějších autobusů, vlaků, hotelů i obchodů. Setkáváme se s ní poměrně často a Thajci neznají míru a pouštějí klimatizaci většinou naplno. Proto je třeba si dát pozor na časté střídání venkovní teploty s klimatizovanými místy a v případě delšího pobytu v klimatizovaném prostředí přizpůsobit teplotě svůj oděv.
22. Etiketa
Hlavním aspektem je dodržování zásad slušného chování a etikety. Thajci jsou velmi přátelští, vstřícní a usměvaví lidé a dobře se s nimi vychází. Již jejich náboženství je předurčuje k velké toleranci, hlavně vůči cizincům. Přesto je dobré se před cestou do této země informovat na zásady slušného chování a snažit se je dodržovat.
V Thajsku platí přísloví – „s úsměvem jde všechno lépe“ ještě více, než kde jinde ve světě. Při komunikaci s místními lidmi nebuďte nikdy rozčilení, nezvyšujte hlas, zuřivě negestikulujte – toto chování je považováno za velmi hrubé a opovrženíhodné. Hlava je považována za sídlo duše a nikdo by se neměl dotýkat hlavy druhé osoby, platí to i u dětí. Ženy se nesmí dotýkat mnichů.
Nohy jsou naopak považovány za nečisté, proto není vhodné si sedat tak, aby nohy směřovaly k jiné osobě, vždy je potřeba je mít složené pod sebou nebo vedle sebe. Také není slušné někoho překračovat. Natažené nohy směrem k soše Buddhy či k někomu z královské rodiny je považováno za urážku. Královská rodina je v Thajsku velmi uctívaná a její kritizování a pomlouvání je nepřípustné.
Zouvání je běžná praxe ve watech, chrámech, palácích a na malých městech i v obchodech či domácnostech. Do chrámů je potřeba jít v čistém a zahalujícím oděvu (minimálně zahalená ramena a kolena) a hlasitě se neprojevovat. Na veřejných místech, na ulicích, v obchodech, restauracích je lepší se neoblékat výstředně a nenosit šortky, krátké sukně a tílka.
23. Nakupování
Thajsko je země, kde se dobře a relativně levně nakupuje. Sortiment výrobků je široký a o cenách se dá běžně smlouvat.
24. Smlouvání
Smlouvání je pro Thajce zábava i vášeň. Důležité pravidlo pro kupujícího je předem znát hodnotu a přibližnou cenu zboží a nenavrhovat nesmyslně nízkou cenu, neboť prodávající pozná, že nemáte ani ponětí o skutečnosti a může se stát, že váš ošidí. Dále je naprosto nevhodné a neslušné se rozčilovat, hádat anebo dokonce zuřivě gestikulovat. Takové chování je považováno za velmi hrubé a probouzí to nevoli, s kterou již nic nepořídíte. Velmi se nám osvědčilo se naučit pár thajských slovíček a číslovky – Thajci tuto snahu vždy ocení, i když řeknete něco špatně, jsou přístupnější dalšímu smlouvání. Nakonec se dá také zkusit taktika projevit o věc nezájem – někdy to vyjde.
25. Trhy
Trhy se konají po celé zemi – ty nejvýznamnější pak najdeme v Bangkoku a Chiang Mai. Jsou ideálním místem, jak poznat místní lidi, zvyky a nasát tu správnou atmosféru. Trhy jsou jednak ranní – ty se konají od svítání do poledne a jsou zaměřeny hlavně na potraviny, čerstvou zeleninu, ovoce, maso, ryby, koření, květiny … a večerní začínající navečer a pulzující životem mnohdy celou noc.
Večerní trhy nabízejí turistům nepřeberné množství předmětů jako například keramiku, lakové a kovové výrobky, hedvábí a oděvy, předměty ze dřeva, bambusu i ratanu, umělecké předměty, hudební nástroje, masky, loutky, starožitnosti, šperky a drahé kameny a v neposlední řadě i výrobky horských kmenů. Většina výrobků je vyráběna ručně z přírodních materiálů a Thajci jsou velmi zruční řemeslníci.
Na tržištích a v pouličních stáncích je nutno platit bahty, ale luxusní obchody přijímají i kreditní karty.
26. Umění a kultura
Thajské umění se vyvinulo ruku v ruce s theravádou. Tradičním prvkem architektury je wat.
Wat je soubor staveb využívaných jako buddhistický klášter, chrám i kulturní centrum. Areál wattu bývá obehnán zdí a v těch větších se nacházejí posvátné čedí (ty nejvýznamnější ukrývají posvátné relikvie Buddhy či zpopelněné ostatky králů). Dále zde můžeme vidět sochy Buddhů, modlitební síň určenou mnichům, shromažďovací síň, posvátný strom Bódhi, pod kterým meditoval Buddha, zvonici svolávající mnichy k modlitbě, knihovnu i obytné ložnice mnichů.
Wat je součástí každého kousku této země a nachází se v každém malém městě. V Thajsku je na 30 tisíc watů a jejich výstavbu financují často významní občané. Nejvýznamnější waty byly založeny členy královské rodiny a často mají v názvu předponu Maha-, Rat- nebo Racha-.
27. Jazyk
Úředním jazykem je thajština. Přestože thajská etnická skupina přišla z jižní Číny, tak thajština je naprosto odlišná od čínštiny. Je to poměrně těžký jazyk, který má pět tónů, dále se také rozlišuje, zda mluví muž či žena. Taktéž thajské písmo vycházející z khmerského má zcela odlišný charakter a patří k nejsložitějším na světě. Píše se zleva doprava a obsahuje asi 80 písmen. Ve velkých městech a turistických lokalitách se lze snadno domluvit anglicky. Je dobré se přesto naučit pár thajských slov a frází v thajštině, vždy s tím sklidíte velký úspěch. Thajci velmi oceňují snahu cizinců mluvit jejich rodným jazykem. Názvy památek, turistické cíle i jídelní lístky v restauracích v turistických oblastech jsou často psány i v angličtině.
28. Ostatní
Letopočet – Buddhistická éra začala o 543 let dříve než křesťanská. Začíná dnem prozření (úmrtí, vstupu do Nirvány – jak kdo chcete) Buddhy. Proto rok 2005 je v Thajsku rokem 2548. Tento letopočet se běžně používá, pouze v bankovním styku se používá klasický křesťanský letopočet. Velká legrace většinou nastává, když českému finančnímu úředníku předložíte v příslušném daňovém roce doklad z roku, který bude až za 543 let…
Kalendář – v roce 1940 posunulo Thajsko svůj Nový rok (Songkran) z 13. dubna na 1. ledna, ve snaze sblížit zemi s většinou světa. Do dnes se ale starý thajský Nový rok (Songkran) slaví stejně vehementně jako Silvestr. Lunární kalendář má nadále nezastupitelný význam a drtivá většina náboženských svátků se odvíjí od fáze měsíce. Samozřejmě nejdůležitější fáze je úplněk.
Půjčování automobilů – Mimo velkých nadnárodních sítí půjčoven funguje systém malých půjčoven v každém turistickém středisku. Pozor! Zde se ale půjčuje většinou bez pojištění a celé riziko z případných škod je na Vás. Jezdí se po levé straně a jezdí se rychle. Kdo na to nemá, neměl by se do toho pouštět.
Tradiční thajské domy – jsou dobře uzpůsobeny tropickému podnebí. Mnohé z nich stojí na kůlech, aby je nepoškodily vydatné deště. Při stavbě se používají převážně přírodní materiály jako dřevo, bambus, palmové listy… Ve velkých městech pak vidíme obměny těchto tradičních domů s použitím běžněji dostupných materiálů jako je například plech.
Thajské masáže – thajská masáž je uměním, které se tu objevilo s úsvitem thajské civilizace. Umění této techniky se dědilo z pokolení na pokolení a mělo i své mistry a učedníky. Ovládnutí velkého spektra této techniky není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdá. Thajské masáže jsou trochu více specifické, nežli obyčejné. Obsahuje v sobě daleko více prvků a spojuje v sobě několik kultur. Tato technika není pouze masáží, ale i skupinou protahovacích cviků, jež mají své základy v indické kultuře.