Španělská Menorca oplývá mnoha záhadnými tradicemi. Jak to, že národním nápojem ostrovanů je právě gin? A proč se tady jednou ročně lidé snaží postavit vlastními silami koně na zadní? Otazníků je spousta…
Baleárský ostrov Menorca stále zůstává o něco méně populární než sousední turistická Mallorca. Pro milovníky panenské přírody je to ale malý malebný ráj, kde mohou strávit aktivní dovolenou a při té příležitosti odhalit i mnohé zajímavosti.
Obnovená tradice láká návštěvníky celého světa
Jednou z největších událostí na Menorce je jaleo. Unikátní podívaná, kterou nezažijete nikde jinde na světě, láká na ostrov davy návštěvníků. Historie svátku sahá až do 14. století, kdy v bývalém menorském hlavním městě Ciutadella začínal vždy mezi 23. a 24. červnem. Tehdy platilo, že každý, přesněji 80 % obyvatel Menorcy vlastnilo koně, a pokud někdo neměl svého, alespoň rajtoval na koni svého kamaráda. Hlavní roli na festivalu mají tedy jezdci na koních.
Koně to však nejsou jen tak ledajací. Podle tradice musejí být černí a nekastrovaní. Temperamentní menorští hřebci jsou vedeni zkušenými jezdci a speciálně trénováni, aby se uměli vzepnout, nahoře se dlouho udržet, a dokonce chodit po zadních a „tancovat“. Přesně to pak předvádějí za hudebního doprovodu před davy přihlížejících. S postupující denní hodinou a zvyšující se hladinou alkoholu přihlížejících přibývá odvážlivců, kteří se snaží vzepjaté koně vlastními silami podepřít, aby se „dotýkali nebes“. Jednak si tím získávají respekt ostatních rozveselených návštěvníků a také se říká, že ocitnout se pod vzepjatým koněm znamená štěstí.
Největšími hvězdami svátku jaleo jsou bezesporu menorští koně
Fiesta trvá většinou šest hodin a probíhá dvakrát – večer a následující den odpoledne. Kavalkáda jezdců nazývaných caixers projíždí zhruba ve třech kruzích, aby podívanou nikdo nezmeškal. Ulice jsou vždy pokryté vysokou vrstvou písku. Po vlastním jaleo často následují i dostihy. Tradice těchto oslav na několik století vymizela a byla znovu obnovena zhruba před 25 lety. Oblibu si získala rychle zpět. Například v roce 2016 se festivalu zúčastnilo 40 000 lidí a na 120 jezdců.
Dnes se jaleo koná ve všech větších obcích na ostrově a každá z nich si uchovává svá specifika. Například ve vesnici Ferreries se festivalu jaleo mohou účastnit jen svobodní muži mladší 35 let. Pravidlo kdysi zavedl místní starosta spolu s farářem a dodnes se nic nezměnilo.
Průvod jezdců si nenechají ujít místní ani turisté
Anglický gin, který má svůj vlastní španělský ostrov
Atmosféra jaleo je velice nakažlivá i proto, že během oslav se hojně konzumuje menorský národní nápoj pomada neboli mix ginu a limonády. Na první pohled se zdá paradoxní, že tradičním nápojem španělského ostrova je anglický alkohol. Ale při pohledu do historie se nám nonsens snadno objasní.
Tradiční britský gin Xoriguer je základem pro oblíbený menorský nápoj
Pomada coby kombinace tradičního britského ginu Xoriguer a citronové limonády (nebo sodovky – pak se nápoj nazývá pellofa) pochází z Anglie a je stará zhruba 300 let. Na Menorcu se dostala v 18. století, kdy byl ostrov dočasně okupován Brity a načas se zde usídlilo jejich námořnictvo. Na většině ostrova se drink nazývá pomada, můžete se ale setkat i s názvem gin nebo ginette. Podává se buď ve formě „panáků“, nebo v koktejlové sklenici na „long drink“. Vždy se ale konzumuje extrémně studený a ve správném poměru dvě třetiny limonády a jedna třetina ginu.
Kombinace ginu a citronové limonády skvěle dotváří pohodu, která na Menorce panuje
Toužíte po odpočinku na nádherných písečných plážích, které připomínají scenérie z Karibiku? Pak se s námi vydejte na pohádkový ostrov Menorca, kde na vás čeká průzračně čisté moře a nekonečný klid pod zářícím sluncem.
Foto: shutterstock.com