V džunglí pokrytém státě Chiapas na jihu Mexika leží malá, zdánlivě nenápadná vesnička San Juan Chamula. V jejím kostele se však odehrává něco, za čím jezdí turisté z celého světa. I za cenu, že si z nevšedního zážitku neodnesou jedinou fotografii.
Chiapas nemá v Mexiku zrovna prominentní postavení. Hornatá oblast je pokrytá divokou, nepoddajnou džunglí a patří k nejchudším částem země. Podobně nepoddajní jsou i její obyvatelé, potomci původní mayské civilizace, kteří stále mluví indiánskými dialekty. Za jejich práva bojuje od 90. let minulého století guerillové hnutí zapatistů, kteří Chiapasu u mexické vlády vydobyli určitou autonomii i s ní spojené problémy.
Díky potomkům mayských kultur je ale Chiapas unikátním místem, kde lidé dodržují staré indiánské zvyky, vykonávají obětní obřady a propojují své náboženství s křesťanskou tradicí. Nejdůležitějším místem šamanských rituálů je kostel sv. Jana Křtitele v malé vesničce San Juan Chamula.
Hornatou oblast Chiapas pokrývá divoká džungle
Bílý kostel se zdobeným tyrkysovým obloukem nad hlavní bránou a věžičkami ve stejné barvě láká turisty ne tak pro svoji krásnou fasádu v koloniálním stylu, ale hlavně pro neobyčejný zážitek, který se naskýtá uvnitř.
Při vstupu do kostela vás na moment oslepí šero a ovane silná vůně kadidla. Jakmile si na potemnělé prostředí zvyknete a rozhlédnete se kolem, tajemná atmosféra kostela vás naprosto pohltí. Spatříte tisíce hořících svící a na zemi sedící a modlící se indiány. Tradiční lavice zde nenajdete. Podlaha je vystlaná jen vrstvou čerstvého jehličí, jehož vůně spolu s kadidlem a hořícími svíčkami vytváří opojnou kombinaci. Kostel je vyzdoben nespočetnými svatými obrázky, jimž samozřejmě dominuje Panna Maria Guadalupská. Každý svatý obrázek či soška u sebe má zrcátko, které prý odráží zlé síly.
Kostel ve vesničce San Juan Chamula vás ohromí nejen zvenku, ale později i uvnitř…
Indiáni sedící v malých skupinkách na jehličí borovice, kterou Chamulové považují za posvátnou, odříkávají svoje dlouhé modlitby a provádějí rituální obřady. K překvapení turistů k rituálům často používají Coca-Colu, jíž povzbuzují krkání, a vypouští tak z těla zlé duchy. Za podobným účelem konzumují i místní alkoholický nápoj. Aby ani děti nebyly o rituál ochuzeny, alkoholem jim pomazávají alespoň hlavy. Vrcholem šamanského rituálu pak bývá položení obětního daru – nejčastěji nebohé slepice či kuřete, kterým se zlomí či podřízne krk. Obřad někdy doprovázejí i písně a tlumený zpěv místních muzikantů.
Uvnitř kostela probíhají tajemné šamanské rituály
Magnet, který přitahuje turisty
Návštěvníci opouštějí kostel v San Juan Chamula s velmi silnými, leckdy rozporuplnými pocity. Z rituálního místa se za posledních několik let stala vyhledávaná turistická atrakce, kam míří sólo cestovatelé i celé zájezdy. Vedení radnice se návštěvnost snaží omezit alespoň zavedením drobného poplatku za vstup a přísným zákazem fotografování uvnitř kostela. Turisté však do chudé vesnice přinášejí peníze, těží z nich i místní prodejci na trhu. Přesto se na ně domorodí obyvatelé stále dívají poněkud nedůvěřivě zpoza svého širokého sombrera. Možná ale díky tomu si Chiapas zachovává svoji jedinečnou atmosféru.
I přes turistický boom si vesnice zatím zachovává svou tradiční atmosféru
Chcete zažít dobrodružství mezi indiány a dechberoucími sopkami? Vydejte se s námi na Velké putování Mexikem, kde se užijete divoké kaňony, archeologické památky světového významu i pohádkové pláže poloostrova Yucatán.
Foto: shutterstock.com