Nekonečně slunečných dnů, azurové moře, nádherná příroda, příjemné klima a výtečná kuchyně – znáte lepší scénář pro ideální dovolenou? Největší z Baleárských ostrovů je pro ni jako stvořený a nabízí spoustu dalších lákadel.
Mallorca leží ve Středozemním moři a je součástí Španělska. Slunce tu svítí v průměru 300 dnů v roce, a proto je ostrov velikým lákadlem pro ty, kdo si chtějí užít dovolenou hlavně s koupáním a lenošením na písčitých plážích. Jsou jich tu skoro dvě stovky a nejedna z nich je oceněna modrou vlajkou kvality.
Dračí jeskyně stojí za to
Na Mallorce se ale bude líbit i těm, kdo se chtějí vydat za památkami a do přírody. Ostrov se pyšní nejen přímořskými letovisky, ale také majestátním pohořím Serra de Tramuntana protkaným turistickými trasami i malebnou krajinou s rybářskými městečky, jako je třeba Portocolom. Okouzlí vás tradičními barevnými domky, poklidnou atmosférou a výhledy na zátoku, kde se nacházejí skalní jeskyně.
A když už je řeč o jeskyních, určitě si nenechte ujít návštěvu Dračích jeskyní. Ohromí vás jedinečné krápníkové útvary zdobící rozlehlé síně i podzemní jezero, které patří k největším na světě, a když se usadíte na lavicích v improvizovaném hledišti, čeká vás další překvapení. Jeskyně potemní a z osvětlených veslic, jež tiše připlují po jezerní hladině, se rozezní podmanivý smyčcový koncert. I tento zážitek patří ke krásám ostrova, jejž znali už staří Římané.
Projížďka lodí po podzemním jezeře v Dračí jeskyni
Světlo vtesané do kamene
Nemůžeme ovšem opomenout pozoruhodné historické památky, jimiž překypuje hlavní město Palma de Mallorca. Nejkrásnější je La Seu neboli Katedrála Panny Marie postavená na základech bývalé mešity. Mallorcu totiž pět století okupovali Mauři a do křesťanských rukou se vrátila až v roce 1230. Podle legendy se o stavbu katedrály zasloužil španělský král Jakub I. poté, co ho na moři zastihla zuřivá bouře. Běsnění živlů však jako zázrakem utichlo, když se panovník pomodlil k Panně Marii a prosil ji o záchranu.
Jako dar pak pro ni nechal postavit tuto úchvatnou katedrálu. Venku budete žasnout nad její rozlehlostí a lehkostí, s jakou se tyčí k nebesům, uvnitř vás ohromí hýřivá nádhera výzdoby a hra barev a světel v okenních vitrážích a rosetách. Hned vedle katedrály stojí královský palác Almudaina a malebnými uličkami se dostanete až k hradu Castell de Bellver, odkud je fantastický výhled na záliv i celé město.
La Seu, v překladu Katedrála Panny Marie, je jednou z největších katedrál v Evropě
Za tajemstvím klášterních zdí
Z Palmy se můžete vydat romantickou krajinou vroubenou sady pomerančovníků, citronovníků a mandloní do přístavu Sóller. Odtud to není daleko k nejznámějšímu poutnímu místu Mallorcy, klášteru Santuari de Lluc, kde se nachází záhadná gotická socha černé Madony, která se stala patronkou ostrova. Kouzelné je též rozkvetlé horské městečko Valldemossa, jemuž vévodí kartuziánský klášter s unikátní původní lékárnou a muzeem.
Většinu návštěvníků ovšem zajímá další turistická atrakce, a to milostný příběh, který se odehrál v jeho zdech. V roce 1838 si totiž jednu z klášterních cel pronajala slavná, leč nesezdaná dvojice z Francie – skladatel Fryderyk Chopin a spisovatelka George Sandová. Na pár týdnů se zde se svou láskou ukryli před celým světem, ale místním se vztah „na divoko“ nezamlouval ani za mák a dvojici říkali „nenávidění cizinci“.
K jejich nedůvěře přispělo i to, že Chopin se zde léčil z nakažlivé tuberkulózy, protože místní klima je mimořádně příhodné pro respirační choroby. Emancipovaná Sandová zase nosila kalhoty, kouřila doutníky, a protože se tu nudila, dráždila vesničany, jak jen to šlo. Nicméně z původně nevítané návštěvy se po letech stala vábnička na turisty a Valldemossa z ní těží dodnes.
Výhled na tyrkysový záliv, městečko Sóller a stejnojmenný přístav s promenádou
Království perel a salámů
Mallorca je také rájem pro milovníky nákupů. Pokud byste chtěli jako dárek koupit umělé perly, které jsou k nerozeznání od pravých, zajeďte si rovnou do městečka Manacor, kde se nachází manufaktura na výrobu perel Majorica. Můžete sledovat postup, jak vznikají, a nepochybně si z originálních šperků vyberete.
Labužníci zase ocení zdejší trhy. Na tom největším na náměstí Olivera v hlavním městě budou u vytržení z nepřeberné nabídky nejen ovoce a zeleniny, ale i místních klobásek, šunky a proslulého salámu sobrassada. Ti, co mají rádi sladké, by zase měli ochutnat výtečný kroucený koláč ensaïmada.
Mallorca je prostě zážitkový ostrov a navíc se zde na každém kroku setkáte s přátelskou pohostinností, takže na tuhle dovolenou budete dlouho a rádi vzpomínat.
Ve městě Manacor sídlí manufaktura, která vyrábí nádherné umělé perly Majorica
Vydejte se s námi na poznat Mallorcu z jiné perspektivy. Náš aktivní zájezd s pěší turistikou Mallorca krážem krážem vás bude bavit.
Foto: shutterstock.com