Kromě „turistické pasti“, jak Španělé s nadsázkou nazývají oblast La Manga, najdeme ve španělském regionu Murcie panenská místa, která dovolí okamžitě zapomenout na okolní svět.
Nekonečné výhledy do hlubokých údolí, kopce porostlé borovicemi s několika druhy endemických zvířat – tak lze popsat pohoří Sierra Espuña, kam se můžete vyšplhat přímo z rozlehlých pláží. Především Calblanque, třísetmetrová chráněná pláž, je místem báječného odpočinku a seznámení se s krásami Středozemního moře.
Cabo de Palos, poloostrov s majákem na východním pobřeží Murcie, odděluje klidnější jižní části mysu od turistické lokality La Manga (v překladu „rukáv“). Na severu Cabo de Palos vznikla díky reliéfu krajiny uzavřená laguna Mar Menor, tzv. Malé moře, ze které se dnes stala nejnavštěvovanější část oblasti proslulá mimo jiné léčivým bahnem. Pro aktivní turisty jsou lákadlem také Las Hormigas (španělsky mravenci). V tomto případě se nejedná o živočišný druh, ale o přenesený název mnoha mini ostrůvků, jež jsou pomyslným prodloužením La Mangy a také vyhlášeným národním parkem. Kolem těchto ostrůvků s velmi strmými břehy si užijete nádherné šnorchlování.
Na poloostrově Cabo de Palos se pyšně tyčí maják z roku 1865
Prolétnutí tunelem času
Možnost úniku z turisticky rušné části nabízí tunel času. Stačí jím projít a ocitnete se v úplně jiném světě. Nejde o skutečný tunel, Španělé takto poeticky nazývají pomyslnou spojnici mezi Cabo de Palos a panenskou krajinou v okolí pláže Calblanque a pohoří Sierra Espuña, kde jakoby se čas zastavil. Pouhé 4 kilometry od letoviska La Manga vás překvapí písečné duny, borovicové háje a dokonalé přírodní pláže. Podle španělského turistického průvodce Guía Repsol byla oblast v roce 2014 nazvána „corner of the year“, oblast roku.
Pouhých pár kilometrů od letoviska La Manga leží opravdový přírodní ráj
Prostorná pláž Calblanque je součástí stejnojmenného národního parku. Nedotčená příroda, skalnaté útesy strmě padající do moře a hlavně tzv. saliny, tedy místa v moři s obrovskou koncentrací soli, jsou hlavními lákadly pobřežní oblasti. V salinách se vyskytuje endemický druh ryby žijící pouze v této oblasti Středozemního moře, již Španělé pojmenovali el fartet.
Až na několik rybářských vesnic a farem je okolí pláže Calblanque téměř neosídlené. V některé z rybářských restaurací neváhejte a vyzkoušejte arroz al caldero, původní pokrm chudých marmenorských rybářů. Čerstvá ryba se uvaří v typickém plechovém kotlíku společně s paprikou, česnekem, rajčaty a olivovým olejem. Vyhlášenou mořskou lahůdku s lepkavou rýží je nejlepší ochutnat v restauracích La Tana nebo Miramar v blízkosti města Cartagena.
Divokou pláž Calblanque omývá blankytně modré moře
Z vyprahlého pobřeží do zelených kopců
Z historické Cartageny a rajské pláže Calblanque se nabízí trek do Sierra Espuñy. Toto pohoří je zakončením horského systému Bética, domovem řeky Segury, jež se vine strmými údolími, a místem neopakovatelných přírodních scenerií a výhledů. Už v roce 1917 bylo vyhlášeno chráněným územím, v roce 1992 národním parkem. Za návštěvu stojí dva monumentální vápencové útvary Morrón a Paredes de Leyva (Leyvina stěna), jež tvoří hranice neuvěřitelně hlubokého údolí.
Název pohoří Sierra Espuña se traduje již z dob španělské muslimské historie. V 16. století zde vznikly zajímavé kamenné stavby pozo de nieve sloužící ke sběru a shromažďování ledu. Byly používány až do 20. století, kdy ve městě Lorca začala fungovat první továrna na led.
Oblast Sierra Espuñy je známá těžbou uhlí a minerálů, kvůli níž bylo vykáceno obrovské množství stromů. Některé kopce zůstaly zcela holé. V 19. století naštěstí začala masivní výsadba, po níž se svahy zazelenaly borovicemi, jasany, jilmy a zimolezy a kolem řeky Segury byly vysázeny vrby. Zalesnění oblasti se stalo modelovým příkladem pro celou Evropu. Díky obnově zeleně jsou hory ideálním místem pro ornitology. Mnoho pozorovacích základen umožňuje sledovat roztodivné druhy ptactva, především velké sovy a dravce. V horách se vyskytuje i endemická Barbaryho ovce, která vypadá trochu jako větší kamzík, a množství plchů a veverek.
Svěže zelené pohoří Sierra Espuña je vynikajícím příkladem aktivní dovolené a vítaným proložením líných dnů na pláži.
Pohoří Sierra Espuña je hustě porostlé opojně vonícími lesy
Chcete poznat přírodní ráj, který zůstává jedním z posledních neobjevených koutů Španělska? Vydejte se s námi poznat divoké pláže, strmé hory, opojně vonící borovicové lesy i polopouštní krajinu. Objevte Murcii, kterou zkrátka stojí za to prochodit!
Foto: shutterstock.com