PRAKTICKÉ INFORMACE KOSTARIKA
1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Oficiální název: Kostarická republika
Hlavní město: San José
Rozloha: 51 100 km2
Náboženství: římští katolíci 76,3%, evangelíci 13,7%. Svědkové Jehovovi 1,3%. jiní protestanti 0,7%, jiné náboženství 4,8%, bez vyznání 3,2%
Nejvyšší hora: Cerro Chirripó (3820 m.n.m)
Počet obyvatel: 4 987 142 (k roku 2018)
Měna: kostarický colón (CRC)
Jazyk: španělština, angličtina, limonská kreolština
Předvolba: + 506
2. CESTOVNÍ DOKLAD
Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s minimální délkou platnosti 6 měsíců! po datu plánovaného opuštění země. Další podmínkou ke vstupu do země je prokázání se zpáteční letenkou. V případě neprokázání se palubní vstupenkou vás stát bere jako potenciálního žadatele o azyl a může po vás požadovat finanční prostředky na životní náklady za období jednoho měsíce, což může být až částka několik set dolarů.
3. TURISTICKÁ VÍZA
Občané ČR mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza.
4. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Měnou je kostarický colón, pojmenovaný po Kryštofu Kolumbovi (španělský Cristóbal Colón). Doporučujeme vzít si s sebou dostatečné množství USD, které si můžete na místě směnit. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro.
Zpravidla je všude platit i dolary, ovšem převážně malými bankovkami (s bankovkou vyšší 50 USD může být problém). Platební karty jsou ve městech běžně přijímané, bankomatů je zde dostatek.
Používají se mince i bankovky, zejména u vyšších bankovek zde často probíhají kontroly, jelikož často dochází k padělání. Spousta obchodníků má u poklady speciální lampy pro rozeznání falešných bankovek.
1000 colónů = cca 2 USD = cca 43 CZK
5. CENY
Kostarika je jednou z nejdražších zemí ve Střední Americe. Spousta věcí je dražší až o 50%, což je způsobeno minimální domácí produkcí – země je odkázaná na import a turismus.
Orientační ceny:
Pečivo = 800 colónů
Balená voda = 600 colónů
Hlavní jídlo v restauraci = 3500 colónů
Pivo = 1000 colónů
Mléko = 315 colónů
Ananas = 450 colónů
Repelent = 4200 colónů
Opalovací krém = 7400 colónů
Tričko (suvenýr) = 4200 colónů
Spropitné v restauracích se nedává, většinou na účtence naleznete položku „servicio“, která je již v částce započítána. Pokud jste však byli spokojení s jídlem a službami, můžete samozřejmě dát spropitné.
Naopak místnímu průvodci či řidiči je vhodné dát spropitné. Dle spokojenosti služeb je vhodné věnovat 1-5 USD denně/os. Za skupinku bude částku vybírat průvodce.
6. CELNÍ PŘEDPISY
- Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího, případně k výkonu jeho povolání (vše v přiměřeném množství).
- Povinná směna valut neexistuje. Veškeré bankovní transakce nad 10 000 USD musí být nicméně registrovány.
- Dovoz rostlin a rostlinných produktů upravuje zákon č. 6248 z 2.5.1978. Veškeré rostliny a rostlinné produkty dovážené do Kostariky musejí být doprovázeny fytokaranténním povolením k dovozu, které vydává kostarické ministerstvo zemědělství, a fytosanitárním osvědčením (včetně tzv. dodatkového prohlášení) vydávaným zemí vývozu. Při vývozu z Kostariky musejí být rostliny a rostlinné produkty doprovázeny příslušným fytosanitárním osvědčením vydávaným Ministerstvem zemědělství a povolením, které vystaví ministerstvo životního prostředí na základě předloženého dokladu o zakoupení rostliny/produktu.
- Podmínky dovozu, průvozu a vývozu zvířat a živočišných produktů upravuje zákon č. 6243 z 2.5.1978 a prováděcí nařízení č. 14584-A z 24.6.1983 a č. 21858 z 28.9.1992. Dovoz, průvoz a vývoz povoluje ministerstvo zemědělství Kostarické republiky na základě:
1) předložení žádosti na kolkovaném papíře,
2) veterinárního povolení k dovozu/průvozu,
3) veterinárního osvědčení,
4) u vývozu navíc povolení, které vystaví ministerstvo životního prostředí (na základě předloženého dokladu o zakoupení zvířete).
7. BEZPEČNOST
Přestože v minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, od začátku 90. let se bezpečnostní situace postupně zhoršuje. V souvislosti se stále se zvyšující kriminalitou nejen v centru hlavního města San José, ale i na celém kostarickém území, je při cestách do Kostariky doporučováno dodržovat tyto základní zásady:
- uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe
- cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz
- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci – videokameru, fotoaparát atd.
- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven
- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Kostarice
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách
8. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Nouzové telefonní číslo: 911
Policie: 117
Hasiči: 118
9. ZDRAVÍ
Všichni cizinci, nacházející se přechodně v Kostarice, mohou v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha dle závažnosti onemocnění/zranění (cca 1.000 USD).
V Kostarice hrozí nákaza malárií a dengue – jako ochrana před komáry přenášejícími tyto nemoci se používají repelenty s obsahem látky permethrin a profylaxe, která spočívá v užívání tablet několik dní před příjezdem, v průběhu a několik dní po opuštění rizikové oblasti. Nemoc dengue se vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením, při těchto příznacích ihned vyhledejte lékaře.
10. OČKOVÁNÍ
Pokud jste přicestovali ze země s výskytem žluté zimnice (Angola, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Demokratická republika Kongo, Gabon, Gambie, Ghana, Guinea, Libérie, Nigérie, Sierra Leone, Súdán, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Francouzská Guyana a Venezuela), ke vstupu do země je nutné, abyste byli proti této nemoci očkovaní. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. Očkování však nejsou nutná.
11. LÉKY
Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění. V lékárnách je velký výběr různých druhů léků.
12. CESTOVNÍ ZAVAZADLA
Kufr klasický a menší batůžek na výlety.
13. CO SI ZABALIT S SEBOU
Na turistiku doporučujeme hlavně pevné a kvalitní boty. Mějte s sebou také pokrývku hlavy, opalovací krém, repelent, plážovou obuv. V určitých oblastech může být vlhko a chladněji, tudíž doporučujeme nepromokavou bundu, dlouhé kalhoty a pláštěnku. Zájemci si můžou vzít dalekohled.
14. POČASÍ
Kostarika leží na pomezí tropického subtropického podnebného pásu. Proto se tu střídají dvě roční období – období sucha (léto) a období dešťů (zima). Je však třeba počítat s tím, že kostarické počasí je i přes vyhraněné dvojí období značně proměnlivé. Může se stát, že v případě týdenní návštěvy v období sucha bude po celou dobu pršet a naopak v období dešťů krásné počasí. V období sucha počítejte s teplotami 15-26°C, moře bývá vyhřáté až na 27°C. V období dešťů jsou to teploty 17-21°C, teplota moře se drží kolem 25°C.
15. STRAVOVÁNÍ
Kostarická kuchyně je pod španělským vlivem, ale mísí se zde i prvky místních Indiánů. Založena je hlavně na rýži, fazolích, tropickém ovoci, plantainu a kokosovém mléku. Maso převažuje hovězí, kuřecí a vepřové, poté také mořské plody. Kostarika je největším producentem ananasu na celém světě.
Typické pokrmy jsou: casado – směs rýže, fazolí, dušeného masa, smaženého plantainu a salátu, gallo pinto – smažená směs rýže a fazolí, tamales – plněné kukuřičné bochánky plněné masovou či zeleninovou směsí zabalené v banánovém listu, empanada – smažená plněná kapsa z kukuřičného nebo pšeničného těsta plněné trhaným nebo mletým masem, šunkou, tuňákem, fazolemi nebo zeleninou, ceviche – pokrm ze syrové ryby nebo mořských plodů podávaný s citrónem a chilli nebo patacones, kousky smaženého banánu
16. ČASOVÝ POSUN
Oproti ČR je v Kostarice -7h v zimním čase, v letním čase je to -8h.
17. ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ
V Kostarice je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. Budete potřebovat adaptér.
18. INTERNET, MEZINÁRODNÍ HOVORY
V městských internetových kavárnách naleznete vcelku rychlé a kvalitní připojení. Některé hotely nabízí wifi připojení zdarma. V menších oblastech je dobré zeptat se místních obyvatel, vždy vám doporučí, kde se můžete bezpečně připojit k síti.
Zkontrolujte si, zda váš telefonní tarif podporuje roaming. Doporučujeme si koupit mistní sim kartu, obecně jsou mezinárodní hovory finančně nákladné. Telefonní budky naleznete i ve vzdálenějších oblastech mimo větší města.
19. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Doporučujeme si s sebou vzít na celý zájezd kapesné 800 USD/os.
20. OSTATNÍ
Hygienické podmínky
Hygiena je v Kostarice na dobré úrovni, voda z vodovodu je pitná, přesto se doporučuje dbát na její kvalitu (nejlépe je pít vodu v balené formě). Potraviny je před požitím vždy třeba omýt pitnou vodou a tepelně zpracovat.
Doprava
Autobusy – v Kostarice asi nejlépe funguje velká síť autobusové dopravy. Pokud však máte v plánu cestovat do více bodů/měst, je třeba, abyste si předem zjistili spojení. Často se totiž stává, že vybrané spoje jezdí jen jednou týdně. Připravte se na to, že obecně můžete strávit na cestách dost času, jelikož silnice nebývají v dobrém stavu, často dochází k nehodám a odklizení bývá hodně zdlouhavé.
Pronajaté auto – pokud jste dobrodružné povahy, můžete si půjčit auto. Doporučujeme půjčení 4×4 auta a rozhodně si vždy zkontrolujte, zda a jaké pojištění se vztahuje na zapůjčení.
PRAKTICKÉ INFORMACE PANAMA
1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Oficiální název: Panamská republika
Hlavní město: Panama City (Ciudad de Panamá)
Rozloha: 75 517 km2
Náboženství: římští katolíci 80%, protestanti 10%, muslimové 5%, ostatní náboženství/bez vyznání 5%
Nejvyšší bod: Volcán Barú (3474 m.n.m.)
Počet obyvatel: 4 218 808 (k roku 2019)
Měna: panamská balboa, americký dolar
Jazyk: španělština (úřední), angličtina
Předvolba: +507
2. CESTOVNÍ DOKLAD
Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s minimální délkou platnosti 6 měsíců! po datu plánovaného opuštění země. Další podmínkou ke vstupu do země je prokázání se zpáteční letenkou. V případě neprokázání se palubní vstupenkou vás stát bere jako potenciálního žadatele o azyl a může po vás požadovat finanční prostředky na životní náklady za období jednoho měsíce, což může být až částka několik set dolarů.
3. TURISTICKÁ VÍZA
Občané ČR, držitelé platných českých cestovních dokladů s minimální platností 6 měsíců, mohou vstupovat na území Panamské republiky a přechodně tam pobývat bez víz až 90 dnů, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti. Při vstupu na území Panamské republiky je nutno si vyžádat vstupní razítko do cestovního dokladu, a to při překročení panamské hranice na kterémkoliv hraničním přechodu. Vyhnete se tak vážným problémům při vycestování z Panamské republiky (zadržení, finanční pokuta až 1000,- USD, deportace, zákaz vstupu).
4. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Měnou je panamský balboa, ovšem setkáte se pouze s mincemi, papírové bankovky se vidí pouze zřídka.
Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard). Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary. V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. To lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Panamá), ale ve velmi nevýhodném kurzu, doporučujeme tedy směnu s předstihem.
5. CENY
Panama je cenově srovnatelná s Českou republikou. Výrazně levnější jsou především benzin, ovoce nebo jízda taxi. Naopak ceny v restauracích bývají často vyšší, drahé jsou i cigarety, jelikož Panama je nekuřácká země.
Orientační ceny:
Balená voda 1l = 1 dolar
Hlavní jídlo v restauraci = cca 15 dolarů/chod
Pivo = cca 2 dolary
Mléko = 1 dolar
Cigarety = cca 6 dolarů
Repelent = 10 dolarů
Opalovací krém = 15 dolarů
Káva = cca 3 dolary
Spropitné v restauracích není součástí ceny, i když to tak při pohledu na účtenku může vypadat. K ceně inzerované v jídelním lístku jsou totiž nakonec ještě připočítány daně. Běžně se dává spropitné 5–10 %.
6. CELNÍ PŘEDPISY
Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby; léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát apod.). Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat. Při převozu přes hranice je třeba přihlásit sumu vyšší než 10.000 USD.
7. BEZPEČNOST
V hlavním městě Ciudad de Panamá a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná míra městské kriminality – kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd.. Nebezpečné jsou zejména některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách – např. Chorillo a Curundú, v městě Colón nábřežní oblasti. Doporučujeme:
- uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe
- cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz
- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci – videokameru, fotoaparát atd.
- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven
- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Kostarice
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách
8. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Předvolba: +507
Nemocnice: Clínica Hospital San Fernando (305 6300), Hospital San Tomás (507 5830)
Policie: 104
Rychlá záchranná služba: 911
Hasiči: 103
9. ZDRAVÍ
Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V hlavním městě existuje několik zdravotnických zařízení se špičkovým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň nižší.
10. OČKOVÁNÍ
Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. Očkování nejsou povinná, pouze doporučena, záleží zcela na vás, zda se necháte očkovat.
11. LÉKY
Doporučujeme vzít s sebou mezi jinými léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent. V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku.
12. CESTOVNÍ ZAVAZADLA
Kufr klasický a menší batůžek na výlety.
13. CO SI ZABALIT SEBOU
Na turistiku doporučujeme hlavně pevné a kvalitní boty. Mějte s sebou také pokrývku hlavy, opalovací krém, repelent, plážovou obuv. V určitých oblastech může být vlhko a chladněji, tudíž doporučujeme nepromokavou bundu, dlouhé kalhoty a pláštěnku.
14. POČASÍ
Průměrné teploty se po celý rok drží kolem 30°C, tudíž nemusíte mít obavy, že byste se neohřáli. Tak jako v Kostarice, i v Panamě se střídá období sucha a dešťů. I když je v Panamě období dešťů, prší zde výrazně méně než v Kostarice, kde byste si pobyt neužili. V Panamě kolikrát déšť ani nepřijde.
15. STRAVOVÁNÍ
Oblíbenou přípravou pokrmů je smažení, tudíž se připravte na to, že v Panamě nejspíš nezhubnete. Hojně zde jedí kuřecí maso, ryby a mořské plody. Jednou z místních specialit je ceviche – kousky syrové ryby nebo mořských plodů naložené v limetkové šťávě a dochucené kořením jako třeba koriandr nebo chilli. Jako příloha jsou nejtypičtější smažené banány nebo rýže s fazolemi. Porce jsou tu veliké, často se stává, že se maso či ryba ani nevejdou na talíř.
Jistě nepohrdnete ani místním pivem. Typickými značkami jsou Panamá nebo Atlas.
16. ČASOVÝ POSUN
V Panamě je o 6 hodin méně než v České republice.
17. ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ
V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. Budete potřebovat adaptér.
18. INTERNET, MEZINÁRODNÍ HOVORY
V městských internetových kavárnách naleznete vcelku rychlé a kvalitní připojení. Některé hotely nabízí wifi připojení zdarma. V menších oblastech je dobré zeptat se místních obyvatel, vždy vám doporučí, kde se můžete bezpečně připojit k síti.
Zkontrolujte si, zda váš telefonní tarif podporuje roaming. Doporučujeme si koupit mistní sim kartu, obecně jsou mezinárodní hovory finančně nákladné.
19. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Doporučujeme si s sebou vzít na celý zájezd kapesné 500 USD/os.
20. OSTATNÍ
Hygienické podmínky
Hygiena je v Panamě na dobré úrovni, voda z vodovodu je pitná, přesto se doporučuje dbát na její kvalitu (nejlépe je pít vodu v balené formě). Potraviny je před požitím vždy třeba omýt pitnou vodou a tepelně zpracovat.
Doprava
Silniční síť v Panamě je poměrně dobrá, existují pouze 3 úseky silnice se 4 jízdními pruhy: Panamá-letiště, Panamá-Colón (30 km) a Panamerická silnice směrem na jih do Kostariky (200 km).