Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Starobylé poklady v údolí Káthmándú

Návštěva nepálského Káthmándú zůstane ve vašem srdci jednou provždy. Zažijete divokou esenci pravé Asie se vším všudy – nepopsatelnou atmosféru posvátných míst a prašný ruch velkoměsta v jednom. Neodolatelná kombinace je jedním z důvodů, proč se sem budete chtít vracet.

V úctyhodné výšce 1 400 metrů nad mořem leží nepálské hlavní město, v němž se setkává tradiční kultura s nezastavitelnou urbanizací a modernizací. Dvou a půl milionové Káthmándú dnes patří mezi nejrychleji rostoucí města jižní Asie, přesto se stále pyšní přezdívkou „město chrámů“, neboť pečlivě střeží jedny z nejstarších hinduistických svatostánků. Metropole není jen branou do nepálské Himálaje a místem levných nákupů ve čtvrti Thamel, ale také historickým pokladem obrovského významu.

V Káthmándském údolí se nachází neuvěřitelných sedm památkových zón ze seznamu světového dědictví UNESCO. Od roku 2006 se mezi ně řadí tři královská náměstí Kathmandu Durbar Square, Patan Durbar Square a Bhaktapur Durbar Square, hinduistické chrámy Pashupatinath a Changunarayan a dvě tradiční buddhistické svatyně, stupy Swayambhunath a Boudhanath.

Ke královské rezidenci na Kathmandu Durbar Square

První z královských náměstí, známé také jako Basantapur, se rozprostírá v rozsáhlém komplexu, který obývala mimo jiných dynastie Šáh. Tento rod vládl v Nepálu až do května 2008, kdy byla vyhlášena federální demokratická republika. Za návštěvu stojí paláce Hanuman Dhoka. Až do 19. století byly královskou rezidencí, dnes v nich najdete muzejní expozice.

Na jižním konci náměstí můžete vidět jednu z nejpozoruhodnějších místních atrakcí – dům živoucí bohyně Kumárí. Kumárí je malá dívka uctívaná jako vtělení hinduistické bohyně Durgy. Její volbu provází složitý ceremoniál, který se koná vždy, když předchozí dívka dospěje. Během roku se Kumárí ukazuje na veřejnosti jen při významných náboženských svátcích, kdy je nesena městem na svých nosítkách.

Zlatou branou ke krásám Bhaktapuru

Další z proslulých náměstí se nachází ve starověkém Bhaktapuru asi 12 kilometrů východně od Káthmándú. Podobně jako v předchozím případě ani zde nejde „jen“ o náměstí, nýbrž o celý komplex historických památek. Jakmile projdete hlavní branou, ocitnete se na magickém místě s úžasnou architekturou a spirituální atmosférou. Bhaktapur má největší koncentraci chrámů, pagod, z celé oblasti Káthmándú. Pagody jsou obvykle vícepatrové, čtyřhranné či osmihranné štíhlé věže, na jejichž vrcholu se nachází hrot s různým počtem kruhů.

Při návštěvě Bhaktapuru byste neměli opomenout královský palác s 55 vyřezávanými okny, který je dnes domovem Národní galerie. Palác se také pyšní slavnou Zlatou branou z roku 1756. Aby byl váš zážitek kompletní, musíte ochutnat místní specialitu – jogurt Dhau. Prodává se tradičně v malých hliněných miskách a připravují ho Névárci, původní obyvatelé Káthmándského údolí.

Po stopách buddhismu v Pátanu

Pokud se přesunete mírně do středu Káthmándského údolí, narazíte na město Lalitpur (původním názvem Pátan). V jeho centru se nachází poslední královské náměstí ze seznamu UNESCO. Sídlili zde panovníci z dynastie Malla, kteří velmi přispěli k velkolepému rozvoji tohoto místa. Budete žasnout nad úžasnou řemeslnou prací Névárců, kteří zde svou typickou architekturu dovedli k dokonalosti. Můžete si prohlédnout 136 nádvoří zvaných bahal a 55 chrámů. Pátan představuje jedno z nejstarších buddhistických měst a dnes je centrem jak buddhismu, tak hinduismu.

Za úchvatným výhledem na Swayambhunath

Západně od dnešního centra Káthmándú se nachází posvátné návrší Swayambhu. Tibetský název „Vznešené stromy“ odkazuje na mnoho druhů dřevin rostoucích na zalesněném kopci. Ovšem většina turistů zná zdejší stupu Swayambhunath spíše jako Opičí chrám.

Jak zažitý název napovídá, žijí zde četné tlupy makaků, které si dokonale přivykly na turistický ruch. Na návrší vystoupáte spolu s poutníky po dlouhatánském schodišti, nebo se můžete nechat vyvézt autem. V každém případě za spektakulární výhled na Káthmándské údolí cesta nahoru stojí. Kromě výhledu na vás čeká řada památek s dominantní hlavní stupou v čele, menšími svatyněmi, tibetským klášterem a mnoho dalšího.

Vševidoucí Buddhovy oči v Boudhanathu

Druhou buddhistickou stupou na naší cestě je Boudhanath. Toto centrum tibetských uprchlíků patří mezi největší stavby svého druhu na světě a pohled na něj je skutečně impozantní. Na obrovské bílé kulovité základně stojí pozlacená věž, z níž na vás shlížejí vševidoucí Buddhovy oči.

Tento všudypřítomný symbol Nepálu představuje ochranu a spojení mezi duchovním a všedním světem. Mezi obočím se nachází i třetí Buddhovo oko. To, co většina lidí považuje za nos, je ve skutečnosti nepálské číslo jedna, symbol jednoty. Z věže se dokola třepotají barevné modlitební praporky. Stupa byla plně zrenovována po ničivém zemětřesení v roce 2015, proto působí poměrně „nově“.

Hinduistická svatyně Pashupatinath

Kousek od letiště Tribhuvan leží jeden z nejvýznamnějších hinduistických chrámů Pashupatinath. Poblíž něho protéká řeka Bágmatí, na jejíchž březích se rituálně spalují zemřelí a místo svou atmosférou připomíná indické Váránasí.

Vstup do jednotlivých částí chrámového komplexu je složitě povolován podle náboženské příslušnosti, na pořádek zde dokonce dohlíží nepálská policie a armáda. Do zdejší posvátné jeskyně mají přístup pouze hinduisté a také hlavní chrám si většina turistů může prohlédnout jen zvenku. Nejhezčí pohled na Pashupatinath poskytne vyhlídka nad řekou.

Chcete také poznat největší skvosty Káthmándského údolí a k tomu mnoho dalších jedinečných míst v Nepálu? Vydejte se s námi na poznávací zájezd Nepál – země horských velikánů.

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627