Praktické informace Argentina
1. Základní informace
Oficiální název: Argentinská republika
Hlavní město: Buenos Aires
Náboženství: římskokatolické 63%, protestantské 15%, 1% judaismus, 1% islám
Nejvyšší hora: Aconcagua (6959 m. n. m.)
Počet obyvatel: přesahuje 40 milionů
Měna: argentinské Peso
Předvolba: +54
2. Cestovní doklad
Ke vstupu na území Argentiny je potřebný cestovní pas přesahující dobu pobytu minimálně o 6 měsíců!
V případě odcizení cestovního dokladu vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Buenos Aires.
3. Turistická víza
Občan ČR a držitel platného cestovního pasu, může vstoupit na území Argentiny bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů (bezvízová dohoda je platná od roku 2000).
4. Platební karty, měna
Za nejvhodnější způsob placení považujeme hotovost, ta je rovněž upřednostňována. Bankomaty fungují bez problémů, občas se však může stát, že nemají dostatek hotovosti. V centru Buenos Aires bankomaty vydávají také americké dolary. Při výběru dolarů z bankomatu počítejte s tím, že vám bude naúčtován paušální poplatek, obvykle částka do 10 USD bez ohledu na to, kolik si vybíráte.
Jakou konvertibilní měnu s sebou: Nejlépe USD, ale i EUR lze v současné době směnit za místní měnu. Doporučujeme vyvarovat se směny valut u pouličních směnárníků, kde existuje reálné nebezpečí prodeje falešných bankovek.
Zákonným platidlem státu Argentina je Argentinské peso. Značka pro peso je $ ale pro rozlišení od jiných měn se označuje pomocí písmen Arg (Arg $). Mince jsou raženy v nominálních hodnotách 5, 10, 25, 50 centavos (centy).
5. Ceny
Ceny v supermarketech*:
balená voda (1,5 l) – 350 ARS, argentinské pivo (0,5 l) – 400 ARS, pivo z dovozu (0,33 l) – 700 ARS, místní sýr (1kg ) – 2500 ARS, bochník bílého chleba (500g) – 500 ARS, banány (1kg) – 600 ARS, pomeranče (1kg) – 400 ARS, jablka (1kg) – 650 ARS
Ceny v restauracích – Buenos Aires*:
Rychlé občerstvení (např. Burger King apod.) – 2000 ARS. Jídlo v restauracích střední kategorie vyjde zhruba na 10000 ARS.
* V souvislosti s devalvací amerického dolaru v Argentině, řadou úsporných ekonomických opatření nové argentinské vlády a dalšími ekonomickými opatřeními se situace ohledně cen v zemi rychle mění a uvedená cenová hladina je pouze orientační
6. Dovoz/vývoz hotovosti
Z Argentiny lze vyvézt v hotovosti maximálně částku 10.000,- USD, vzhledem ke značnému úniku hotovosti v “tvrdých” měnách z Argentiny jsou celníci při kontrole peněz v hotovosti velmi přísní.
7. Celní předpisy
Do Argentiny je zakázán a přísně kontrolován dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso a masné výrobky apod.); dovážet se smí konzervované potraviny nebo tzv. potraviny “v prášku”.
V Argentině platí omezení dovozu – vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků. Na mezinárodních letištích jsou rentgenována všechna zavazadla bez výjimky, včetně příručních, a to i při příjezdu. Pokud při odletu z Argentiny hodláte nakupovat ve free schopech na mezinárodním letišti Ezeiza v Buenos Aires, nechte si nákupy zabalit tak, aby to odpovídalo bezpečnostním požadavkům na území EU. Nenakupujte argentinské vakuově balené hovězí maso, které se ve free schopech hojně nabízí – dovoz do EU je v této formě zakázán a nákupy vám budou při příletu do Evropy obyčejně zabaveny.
8. Bezpečnost
Poslouchat pokyny průvodce, nechodit ve velkých městech do méně bezpečných oblastí.
Když jdete do méně bezpečného místa, je doporučováno chodit ve skupině. V noci je vhodné se problematickým místům raději vyhnout.
Mít své věci pod neustálým dohledem – je to nejlepší způsob jak zabránit drobným krádežím.
Rozdělit si hotovost na více částí a uschovat na různých místech.
Udělejte si fotokopii dvoustrany pasu s vaší fotografií. Můžete si udělat i fotokopie vašich platebních karet. Fotokopie noste odděleně od vašich dokladů (doporučujeme např. naskenovat si pasy do e-mailu).
9. Důležitá telefonní čísla
Policie: 101
Hasiči: 100
Záchranná služba: 107
Turistická policie: 0800-999-2838 (pro anglicky mluvící)
10. Zdraví
V hlavním městě Argentiny můžete očekávat dobrou zdravotní péči. Využít můžete jak nemocnice veřejné, tak i soukromé. Vybavení v soukromých nemocnicích je na vyšší úrovni než v nemocnicích veřejných, ale i zde je personál velmi dobře proškolen.
V případě, že vás ošetří, je nutné si nechat vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originální účty, recepty atd. pro pozdější jednání s pojišťovnou. Následná refundace je možná pouze tehdy, když dojde k ošetření ve smluvním zdravotnickém zařízení.
11. Očkování
Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.
12. Léky
Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění. V lékárnách je velký výběr různých druhů léků.
13. Cestovní zavazadla
Kufr klasický a menší batůžek na výlety.
14. Co si zabalit sebou
V Brazílii bude teplé počasí, doporučujeme lehké oblečení, kraťasy, pohodlné boty, ručník, plavky, opalovací krém s vysokým faktorem. Můžete zažít kratší přeháňky, hodí se tedy i přibalit nepromokavou bundu. V Buenos Aires bude o něco chladněji, proto doporučujeme přibalit teplejší mikinu či svetr a dlouhé kalhoty.
15. Počasí
Argentinu lze rozdělit do tří částí: úrodné pampy v severní polovině země, horské masivy And na západě a roviny Patagonie táhnoucí se jižní polovinou až k souostroví Ohňová země. Území Argentiny je z 10% pokryto lesními porosty, člověkem zúrodněná půda zaujímá 53% rozlohy státu. Vzhledem k velikosti země se můžeme setkat s více typy podnebí. Větší část ale leží v mírném pásu.
V hlavním městě Buenos Aires jsou letní měsíce velmi horké a větší část obyvatel se přesouvá na pláže nebo do hor. Zima je většinou velmi mírná, jen v červnu se mohou objevit studené poryvy větru.
Průměrná teplota se v dubnu pohybuje okolo 22°C.
16. Stravování
Argentinci jsou potomci Italů. Snad odtud se vzala jejich vášeň pro dobré jídlo a víno. Spojení italské a argentinské kuchyně si užijete v centru metropole, v ulici Corrientes, kde najdete útulné pizzerie i tradiční italské taverny. Pokud ale toužíte po něčem typicky jihoamerickém, na každém rohu můžete narazit na bar podávající empanadas – pečené taštičky plněné mletým masem, voňavou gorgonzolou i kukuřicí. Vychutnejte si je se sklenkou vína, nejlépe místní produkce.
Národním nápojem hned po vínu je maté. Nenechte se zaskočit skupinkou lidí, kteří posedávají na lavičkách a předávají si mezi sebou šálek s měděným brčkem. Mají po obědě a je čas na trochu vzpruhy na zbytek pracovní doby v podobě hořce chutnajícího nápoje. Sušené a nasekané listy cesmíny paraguayské, které louhují v horké vodě, obsahují velké množství kofeinu, antioxidantů a minerálních látek. Jako první se šálek podává nejváženější osobě a poté koluje k ostatním. Pokud vám je nabídnut lok blahodárného maté, rozhodně neodmítejte, byla by to urážka.
17. Časový posun
V Argentině je časový posun oproti České Republice – 5 hodin. (místní čas v oblasti Buenos Aires).
18. Elektrické napětí
Napětí v elektrické síti je v Argentině 220 V, 50 Hz. Většina hotelů využívá zástrčky typu C, které jsou tvořeny dvěma hroty. Další zástrčka, na kterou můžete narazit je typu I. Tento typ se ale využívá minimálně a je tvořen trojicí plochých kolíků. Nutnost s sebou přibalit na cestu adaptér.
19. Internet, mezinárodní hovory
Internet není v Argentině příliš rychlý, a to ani v hotelech. Silnější připojení můžete najít v nákupních nebo turistických střediscích.
20. Doporučené kapesné
Na stravu a nápoje pro Argentinu a Brazílii doporučujeme cca 600 USD/osoba/pobyt (na místě se smění na argentinské pesos a brazilský real).
21. Ostatní
Hygienické podmínky
Je třeba vzít v úvahu problém s pitnou vodou, nedoporučujeme používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem.
Doprava
Nejlepším způsobem, jak se po městě přepravovat, je za pomoci autobusu nebo metra. Veřejná doprava je relativně laciná a dosti rozsáhlá. Metro (subte) má celkem 6 linek – A, B, C, D, E, H. Předplatné (Subtecards) můžete zakoupit na každé stanici u pokladen (boletarías). A to na 1, 2, 5, 10 nebo až 30 jízd. Orientační cena lístku je 0,70 pesos za jednu jízdu. V hlavním městě je možné využít také autobusovou dopravu, pro níž je orientační cena lístku 0,80 pesos.
Taxi
Taxi jsou v Buenos Aires identifikovatelné na základě žluté střechy a černé karoserie. Zastavit si taxi je jednoduché. Stačí počkat na automobil, který bude mít rozsvícený nápis LIBRE (volné) a zvednout ruku. Při nastupování vám vyjede počáteční cena. Doporučujeme využívat taxíky společnosti RADIO TAXI.
Praktické informace Brazílie
1. Základní informace
Oficiální název: Brazilská federativní republika
Hlavní město: Brasília
Náboženství: 64 % římskokatolická církev, 22 % protestanti, 8% bez vyznání, 2 % spiritistická náboženství
Nejvyšší bod: Pico da Neblina 2994 m.n.m.
Počet obyvatel: cca 210 000 000
Měna: Brazilský real (BRL)
Předvolba: + 55
2. Cestovní doklad
Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat bez víza na území Brazilské federativní republiky za nevýdělečným účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů. Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba pobytu nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce.
V případě odcizení cestovního dokladu vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Brazílii.
3. Turistická víza
Ke vstupu na území Brazílie je potřebný cestovní pas přesahující dobu pobytu minimálně o 6 měsíců!
4. Platební karty, měna
Za nejvhodnější způsob placení považujeme hotovost, ta je rovněž upřednostňována. Bankomatů v Brazílii je dostatek, občas se však může stát, že nemusí fungovat.
Jakou konvertibilní měnu s sebou: USD. Doporučujeme vyvarovat se směny valut u pouličních směnárníků, kde existuje reálné nebezpečí prodeje falešných bankovek.
Brazilskou měnou je Brazilský real (BRL) = 100 centavos = cca 4,60 Kč.
Nejvýhodnější je v Brazílii směňovat americké dolary, a to v bankách či směnárnách. Lze i EUR. Ty jsou otevřené většinou od 10 do 16 hodiny
5. Ceny
Ceny v supermarketech:
Mléko (1l) od 6 BRL, chléb od 7 BRL, sýr místní produkce 1 kg od 45 BRL, voda (1,5l) od 4 BRL, běžné víno od 40 BRL, místní pivo 0,5l od 6 BRL, importované pivo 0,33l od 12 BRL, cigarety od 9 BRL, ovoce (1 kg) od 3 BRL, zelenina (1 kg) od 3 BRL
Ceny v restauracích Rio de Janeiro:
Jídlo v restauracích „na váhu“, střední kategorie, vyjde zhruba na 40 BRL na osobu.
6. Celní předpisy
Při vstupu do Brazílie je třeba deklarovat částky v hotovosti či v cestovních šecích přesahující v přepočtu 10.000,- BRL.
Do Brazílie nelze dovážet cigarety a alkohol vyrobené v Brazílii a určené výhradně pro zahraniční trh, a dále drogy, omamné látky a předměty “ukryté” za účelem oklamání celní kontroly. V případě cestujících mladších 18 let je zakázán dovoz jakékoli množství cigaret a alkoholu.
Bezcelně je do Brazílie možno dovážet předměty osobní potřeby v množství odpovídajícímu charakteru a délce trvání pobytu. Bezcelní limit na ostatní dovážené věci (např. dárky) je 500,- USD. Limit se vztahuje na každého cestujícího individuálně a nelze např. spojovat limity ani spolucestujících manželů. V případě překročení limitu je třeba dovážené věci nechat proclít a zaplatit clo ve výši 50% jejich hodnoty nad povolených 500,- USD.
V případě, že se cestující pokusí provézt věci nad povolený bezcelní limit bez jejich proclení a bude při kontrole odhalen, hrozí mu navíc pokuta ve výši dalších 50% hodnoty věcí nad povolených limit 500,- USD.
V případě nákupu ve Free-Shopu na brazilském letišti, které je zároveň místem vstupu do země, je možno pořídit a bezcelně dovézt předměty v hodnotě dalších maximálně 500,- USD. V tomto případě je nakoupené množství limitováno následovně:
- 24 ks alkoholických nápojů (maximálně 12 ks jednoho druhu)
- 20 krabiček cigaret zahraniční výroby
- 25 ks doutníků
- 10 ks kosmetických výrobků
- 3 ks hodinek, hraček či elektronických výrobků
7. Bezpečnost
Poslouchat pokyny průvodce, nechodit ve velkých městech do méně bezpečných oblastí.
Když jdete do méně bezpečného místa, je doporučováno chodit ve skupině. V noci je vhodné se problematickým místům raději vyhnout.
Mít své věci pod neustálým dohledem – je to nejlepší způsob jak zabránit drobným krádežím.
Rozdělit si hotovost na více částí a uschovat na různých místech
Udělejte si fotokopii dvoustrany pasu s vaší fotografií. Můžete si udělat i fotokopie vašich platebních karet. Fotokopie noste odděleně od vašich dokladů (doporučujeme např. naskenovat si pasy do e-mailu).
8. Důležitá telefonní čísla
Předvolba pro Brazílii: +55
Policie: 190
Civilní policie: 147
Rychlá lékařská záchranná služba: 192
Hasiči: 193
9. Zdraví
Úroveň soukromých zdravotnických zařízení je na vysoké úrovni. I když se tvrdí, že státní nemocnice poskytují v případě úrazu zdarma ošetření, připravte se na platbu v hotovosti na místě.
V případě, že vás ošetří, je nutné si nechat vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originální účty, recepty atd. pro pozdější jednání s pojišťovnou. Následná refundace je možná pouze tehdy, když dojde k ošetření ve smluvním zdravotnickém zařízení.
Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění. V lékárnách je velký výběr různých druhů léků.
10. Očkování
Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.
11. Léky
Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění. V lékárnách je velký výběr různých druhů léků.
12. Cestovní zavazadla
Kufr klasický a menší batůžek na výlety.
13. Co si zabalit sebou
V Brazílii bude teplé počasí, doporučujeme lehké oblečení, kraťasy, pohodlné boty, ručník, plavky, opalovací krém s vysokým faktorem. Můžete zažít kratší přeháňky, hodí se tedy i přibalit nepromokavou bundu. V Buenos Aires bude o něco chladněji, proto doporučujeme přibalit teplejší mikinu či svetr a dlouhé kalhoty.
14. Počasí
Brazílie je velmi rozlehlá země, že se počasí bude v jednotlivých regionech lišit. Ocitáte se zde na jižní polokouli, a proto tu jsou roční období opačně nežli u nás. Brazilská zima trvá od června do srpna a léto od prosince do února.
Brazilské slunce je velmi silné u moře i v horách. Pro bezpečné opalování se vybavte opalovacími krémy s ochranným faktorem minimálně 30, dle typu vaší pokožky. Mezi desátou a třetí hodinou odpolední se snažte vyhnout přímému slunci. Naprosto nezbytné jsou sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy. Myslete také na pravidelné doplňování tekutin.
V dubnu je v Rio de Janeiru průměrná teplota okolo 26°C.
15. Stravování
Brazilská gastronomie je pestrou směsicí evropské, africké a indiánské kuchyně. Při vaší dovolené si nenechte ujít její vyhlášené delikatesy – plněné smažené bochánky salgados, dezerty se superpotravinou açaí, mořské plody, vynikající pokrmy z fazolí (feijoada) a rýže či zeleninové pokrmy na mnoho způsobů.
Občerstvení nabízí bezpočet pouličních stánků. „Padaria“ je obdobou našich pekáren a „Lanchonette“ mají výběr ještě pestřejší včetně kávy, čerstvých ovocných šťáv a dezertů. Levnější restaurace fungují většinou na principu „ jídla na váhu“, kdy si vybíráte a sestavujete váš chod sami a cena se stanovuje až po převážení talíře. Populární jsou v Brazílii i restaurace typu „vše co sníte“. U vchodu se zaplatí poplatek, a pak již ochutnáváte na cokoliv máte chuť. Brazilskou klasikou je však „Churrascaria“ – restaurace podávající grilovaná masa a další pokrmy z grilu.
Vodu žádejte a pijte vždy balenou bez neporušeného uzávěru. Nalévané nápoje chtějte bez ledu.
Většina podniků zahrnuje do účtu i 10% příplatek za obsluhu, v případě že tak podnik neučiní, je zvykem nechávat spropitné.
16. Časový posun
V Brazílii je časový posun oproti České Republice – 5 hodin (místní čas v oblasti Rio de Janeiro).
17. Elektrické napětí
V Brazílii jsou sítě o napětí 110/120V. Některé hotely mohou disponovat zásuvkami o napětí 220V pro zástrčky se dvěma kulatými či plochými kolíky. Nutnost sebou přibalit na cestu adaptér.
18. Internet, mezinárodní hovory
Internetové připojení je v Brazílii velmi dobře dostupné. Začíná být samozřejméwifi připojení ve většině hotelech a motelech. V Rio de Janeiro díky světovému šampionátu ve fotbalu v roce 2014 a kvůli chystaným Olympijským hrám v roce 2016 zavedli free wifi připojení na plážích Copacabana, Ipanema či Leblon.
19. Doporučené kapesné
Na stravu a nápoje pro Argentinu a Brazílii doporučujeme cca 600 USD/osoba/pobyt.
(na místě se smění na argentinské pesos a brazilský real).
20. Ostatní
Doprava v Riu de Janeiru
Taxi: jsou v Brazílii rychlé, levné a hlavně spolehlivé s pevnými cenami. Je vhodné ověřit si cenu předem a v případě delších jízd sjednat cenu smluvní. Ceny se zaokrouhlují nahoru a někdy si řidič účtuje příplatek za pomoc se zavazadly. Doporučuje se využívat licencovaných žlutých taxíků s modrým pruhe
Metro: Jedná se o rychlou a spolehlivou dopravu. Mínusem jsou často přeplněné vozy, které mohou přitahovat kapsáře, stejně jako všude ve světě. V růžově označených vozech smí cestovat pouze ženy.
Pitná voda
Nedoporučujeme používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem.